חצר גשר הישנה - חזון חיים לגדת הירדן

כבר בשנות ה20, הרבה לפני הקמת מדינת ישראל, הגיעו קבוצות של חלוצים וחלוצות לגדת הירדן, וכאן בחרו לבנות את ביתם. על הגבול, במקום מרוחק וקשה, דל אמצעים אך מלא בקסם פראי שלא יכלו לעמוד בפניו. 

נחושים לכבוש את השממה, להקים קיבוץ, משק פורה ודור המשך, הם לא נתנו למרחק ובידוד או לחום הכבד לכופף את רוחם ובשנת 1939 קם קיבוץ גשר על גדות הירדן! אות ומופת להתיישבות עובדת.

כמעט 10 שנים אחר כך, עמד הקיבוץ במרכז איום הפלישה של צבאות הלגיון הירדני וצבא עיראק בניסיונם לפרוץ אל לב הארץ. כוחות גדולים של חיילות רגלים, שריון וארטילריה הקיפו את הקיבוץ הקטן. אולם כוח עמידתם של מי שיצרו "יש מאין" לא אכזב והודות לאומץ ליבם ואיתנותם – נסוג האויב לאחור בתום קרב קשה.

תוך כדי המלחמה מבני הקיבוץ נהרסו כמעט לחלוטין ובכדי להתרחק מעט מהגבול הקימו חברי הקיבוץ את גשר בנקודה החדשה, אזור הקיבוץ הישן נודע בשם גשר הישנה ועד שנות ה90 להתקרב אליו. אנחנו מזמינים אתכם לחזור ולחוות את החיים בגשר הישנה בסיור המרתק שלנו.

בתוך מבנה האבן של חדר האוכל המקורי של הקיבוץ נשמע על החלוצים ונראה סרט מרגש על סיפורם במלחמת העצמאות, ובתוך הבונקר התת-קרקעי של חברי הקיבוץ בזמן המלחמה נחווה בעזרת התצוגה את החיים תוך כדי הקרבות ובזמן המלחמה.  

מעוניינים בפרטים נוספים?
נשמח לתת לכם מענה בהקדם

חדשות ועדכונים

נהריים בגשר - הכי ישראלי שיש!

נגן וידאו